show
 
pichak
 
شنبه, 25 ارديبهشت 1395 ساعت 18:47

رفتینگ

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

Haraz-Festival-float-2رفتینگ یعنی چی؟

رفتینگ (Rafting) به معنی "کلک سواری" یا "قایقرانی" در رودخانه می باشد. (White Water Rafting )

به رودخانه های خروشان "آب سفید" یا White Water  می گویند. دلیل ذکر آب سفید این است که در قسمت های خروشان ، آب کف کرده و به رنگ سفید دیده می شود.

 

رودخانه می تواند ، آرام - خروشان و یا بسیار وحشی باشد و مسافران ، سوار بر قایق های بادی مخصوص در رودخانه ها سفر کرده، از میان مناظر طبیعی نظیر جنگل ها، کوه ها، دشت ها و روستاها گذر کرده، و از تماشای طبیعت سوار بر قایق و عبور از امواج رودخانه لذت می برند.

رفتینگ یک فعالیت تفریحی-ورزشی بسیار جذاب ، هیجان انگیز و مفرح بوده و یکی از پرطرفداران ترین گردشگری در شاخه ماجراجویانه و طبیعت گردی می باشد.

رفتینگ ، بهترین نمونه کار گروهی بوده و مسافران برای انجام یک سفر موفق از رودخانه ای با امواج آرام و یا خروشان و لذت بردن از قایقرانی باید ضمن پیروی از دستورات راهنمای قایق ، با یکدیگر نیز هماهنگ باشند.

راهنمای رودخانه نقش فرمانده را دارد و مسافران همانند سرباز به دستورات او عمل می کنند.

سفرهای توریستی رفتینگ می توانند با سایر فعالیت های طبیعت گردی و ماجراجویانه نظیر کمپینگ، جنگل نوردی، دوچرخه سواری، روستاگردی، سوارکاری و ... ترکیب شوند.


هیجان رفتینگ بستگی به درجه خروشان بودن امواج دارد (از درجه ۱ تا ۶) که البته نوع امواج، سرعت آب، سطح آب، ساحل رودخانه  و حتی عمق آب نیز در میزان هیجان تاثیر گذار است.rafting-tour-1---


آیا رفتینگ خطرناک است؟

rafting-تور رفتینگ سفربخیر


رفتینگ، همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه در طبیعت استانداردهای اجرایی خود را دارد. در اجرای سفرهای ماجراجویانه دو نکته بسیار مهم است: استفاده از ابزار تخصصی و اجرا توسط تیم حرفه ای. نبود هر یک از آنها آنها به معنای حادثه است! با رعایت استانداردهای ایمنی، استفاده از راهنماهای حرفه ای رودخانه و تجهیزات تخصصی رفتینگ، می توان سفری هیجان انگیز، آرامش بخش و ایمن را تجربه کرد ولی اجرای سفر توسط افراد ناشی می تواند بسیار خطرناک باشد.

آیا تور رفتینگ در رودخانه برای من مناسب است؟

 

rafting-رفتینگ سفربخیر

در این رشته تفریحی-ورزشی، راهنمایان می بایست بسیار مجرب و توانا بوده، دوره های تخصصی مختلفی را گذرانده، در هدایت قایق ها بسیار مسلط و کارشان بی نقص باشد. به علاوه امکانات و تجهیزات ورزشی و ایمنی بسیاری در این فعالیت مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازی به ورزشکار بودن و یا مهارت داشتن توریست ها نمی باشد. هر شخصی که دوستدار هیجان است می تواند به عنوان عضوی از تیم قایقرانان با استفاده از تجهیزات ویژه و با اتكاء به مهارت راهنما این کار را تجربه نماید. به همین دلیل رفتینگ روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.


آیا برای شرکت در تور رفتینگ باید شنا بلد باشم؟

 

Haraz-Festival-float-تور رفتینگ سفربخیر


خیر. در سفرهای رفتینگ تجهیزات ایمنی شامل جلیقه نجات و کلاه ایمنی در اختیار مسافر قرار گرفته و آموزش های ساده ای در خصوص حفظ ایمنی در رودخانه، چگونگی مواجه شدن با امواج و خوابیدن روی آب در حد نیاز سفر داده می شود لذا افرادی که شنا بلد نیستند هم می توانند بدون نگرانی در سفر رفتینگ شرکت کنند.
ولی اگر شنا بلد باشیم بهتر است. افرادی که شنا بلد هستند به دلیل آشنایی با آب از سفر لذت بیشتری می برند.


برای رفتینگ چه بپوشم؟ rafting-tour-1---


همیشه لباسی که برای رفتن به طبیعت انتخاب می کنیم باید راحت و مناسب شرایط آب و هوایی باشد.
پوشش مناسب برای خانم ها: روسری، لباس آستین بلند، کاور بلند تا زانو و شلوار بلند از جنس الیاف مصنوعی برای قایقرانی مناسب می باشد. (برای راحتی از لباس شنا در زیر لباس حتما استفاده شود.)
پوشش مناسب برای آقایان: لباس آستین بلند و شلوار بلند برای محافظت در برابر نور خورشید مناسب تر است.
کفش مناسب: کفش ورزشی و کتانی های قدیمی شما بدین منظور مناسب هستند، پوشیدن صندل های رودخانه نیز راحت است.


جذابیت ها و مخاطرات رفتینگ چیست؟

rafting-تور رفتینگ سفربخیر


قایقرانی در رودخانه های وحشی بسیار جذاب است. هیجان رویارویی با امواج خروشان، عبور از مناظر بکر طبیعی و تماشای کوه ها، جنگل ها، روستاها و ... سوار بر قایق، لذت صرف غذا در ساحل رودخانه، تفریح و استراحت در ساحل رودخانه، برپایی کمپ رودخانه ای و ... کارهایی بسیار لذت بخش هستند که مسافران در سفرهای رودخانه ای می توانند تجربه کنند.
ولی رودخانه و محیط پیرامون آن برای افراد نا آشنا می تواند فعالیتی مخاطره آمیز باشد و لذت سفر را تبدیل به حادثه ای دلخراش بدل کند.
متاسفانه در سراسر دنیا افراد زیادی جان خود را در رودخانه ها از دست می دهند و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست.
به دلیل مخاطرات رودخانه ها، سفرهای رودخانه ای می بایست طبق استانداردهای ایمنی انجام شود. در کشورهای صاحب نام در این زمینه، راهنمایان رودخانه می بایست دوره های مختلفی را بگذرانند و شرکت های برگزار کننده تورهای رفتینگ موظف هستند از راهنمایان قابل اطمینان و تجهیزات تخصصی این کار استفاده کنند.

 

سایر وسایل مورد نیاز رفتینگ :


کلاه آفتابی نقابدار، عینک همراه با بند، کرم ضد آفتاب، حوله، اسپری ضد حشره، داروی شخصی، کارت شناسایی
از چه تجهیزاتی در رفتینگ استفاده می شود؟
تجهیزاتی که در سفرهای رودخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند دو دسته هستند: تجهیزات انفرادی و گروهی.
تجهیزات انفرادی شامل جلیقه نجات، کلاه ایمنی و پارو که در ابتدای سفر در اختیار مسافر قرار گرفته و پس از سفر بازپس گرفته می شود.
تجهیزات گروهی شامل قایق های مخصوص رفتینگ، کمک های اولیه و تجهیزات نجات
راهنماهای تیم ایران رفتینگ چه افرادی هستند و چه وظایفی دارند؟
تیم راهنمایان ایران رفتینگ از بهترین راهنماهای رودخانه بین المللی خارجی و ایرانی و قهرمان های قایقرانی در آبهای خروشان تشکیل شده است. این افراد دوره های متعددی شامل راهنمایان رودخانه، نجات در رودخانه، کمک های اولیه و ... را گذرانده و همواره تحت تعلیم و بازآموزی مهارت های تخصصی هستند.
راهنماهای ما با احساس مسئولیت زیاد، اعتقاد به کار تیمی و برخورداری از دانش و مهارت لازم، سفرهایی طبیعت دوستانه و هیجان انگیز با رعایت استانداردهای ایمنی اجرا می کنند.

 

 

تجهیزات رفتینگ

 

تجهیزات انفرادی:
پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی،بادگیر، کیسه ضد‌آب، کیسه‌خواب (برای سفر‌های بیش از یک روز)

 

تجهیزات گروهی:rafting-tour-1---


قایق، جعبه کمک‌های اولیه، طناب نجات،کیسه ضد‌آب، تلمبه ، چادر آشپز خانه و تدارکات ، چادر توالت، چادر سایه‌بان و ضد‌باران، چادر مسافران و کادر، تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی و پاروی اضافه.

در حال حاضر با همکاری بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام چنین سفرهایی امکان‌پذیر شده است. به امید دیدار شما سوار بر قایق و یا در ساحل رودخانه...

 

انواع قایق‌های رفتینگ

1. قایق پاروزنی مخصوص سفرهای ماجراجویانه سنگین
2.
قایق پاروزنی مخصوص مسابقات ورزشی
3.
قایق پاروزنی مخصوص رودخانه‌هایی با امواج آرام
4.
قایق‌های پاروزنی باریک مخصوص رودخانه‌های کم عرض و کم عمق

طول قایق‌ها از 5/3 تا 6 متر و عرض آنها بین 8/1 تا 5/2 متر است. ظرفیت این نوع قایق‌ها بین 4 تا 12 نفر است.

به قایقی که از آن برای حمل قایقرانان استفاده می‌شود قایق پاروزنی یا Paddle Raft و قایقی که تدارکات و بار را حمل می‌کند قایق تدارکات یا Cargo Raft گفته می‌شود.

 

سایر قایق‌های مرتبط با رفتینگ

1. کایاک (Kayak):
قایقی یک نفره است که قایقران با استفاده از پارویی دو کفه‌ای آن را هدایت می‌کند. کایاک سواری در امواج خروشان رودخانه‌ها بسیار سخت بوده و نیاز به تمرین فراوان دارد. در سفرهای رفتینگ در عقب و جلوی قایق مسافران حرکت کرده به‌عنوان راهنما و جلودار و نیز امداد و نجات مسافرانی که در آب می‌افتند عمل می‌کند

این قایق‌ها انواع بسیار متنوعی دارند:

کایاک نجات (Rescue/Safety Kayak)، کایاک پرش از آبشار (Creek Kayak) ویژه ماجراجویان، کایاک حرکات نمایشی (Play Kayak)، کایاک سرعت (Race Kayak). شکل این قایق‌ها با یکدیگر بسیارمتفاوت بوده و هر یک برای هدفی خاص طراحی شده‌اند.

2. کاتارفت (Cataraft):
این نوع قایق‌ها خود انواع مختلفی داشته و بیشتر برای حمل بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته نوعی از این قایق که کاتاماران (Catamaran) نام دارد توسط دو قایقران که در دوطرف قایق می‌نشینند هدایت می‌شوند.

3. کایاک‌های بادی و قایق‌های نجات (Inflatable Kayaks & Rescue Boats):
از این قایق‌ها معمولا برای امداد و نجات استفاده می‌شود و ظرفیت آنها بین یک تا 3 نفر است.

 

درجه بندی سطح سختی رفتینگ


رفتینگ همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه از نظر سختی درجه بندی خود را دارد لذا سختی ها و مخاطرات آن نیز با هم متفاوت خواهند بود و افراد می بایست با توجه به توانایی های جسمی، مهارت ها و تجربیات خود ، نسبت به انتخاب مسیر سفر اقدام نمایند.

برای سطح بندی میزان سختی سفرهای رودخانه ای از سیستم درجه بندی بین المللی استفاده می شود.

طبق این درجه بندی قسمت های خروشان رودخانه ها از سطح 1 تا سطح 6 تقسیم می شوند:

 

White-Water-Rafting-Rapids-Classes-درجه بندی سختی رفتینگ - سفربخیرWhite-Water-Rafting-Rapids-Classes درجه بندی سختی رفتینگ - سفربخیر


با توجه به جدول فوق :

رودخانه هایی که دارای قسمت های خروشان 1 تا 2 هستند تقریبا برای توریست هایی از 6 تا 60 سال و حتی بیشتر مناسب هستند.

مثال-بیشتر قسمت های رودخانه سفیدرود در استان گیلان و زاینده رود در استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری

قسمت های خروشان سطح 2 تا 3 برای توریست های ماجراجو که از نظر جسمی و روحی سالم و به دنبال هیجان هستند و در رده سنی 12 تا 50 سال قرار دارند.

مثال- رودخانه ارمند حدفاصل روستای معدن تا پل ارمند در استان چهار محال و بختیاری، بخشی از رودخانه هراز قبل از گزنک در استان مازندران، سزار در استان لرستان، سیروان در استان کردستان و کرمانشاه و ...


توجه : شرکت در سفرهای رودخانه ای در رودخانه های سطح بالاتر از 2 برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی و یا دارای معلولیت های جسمی هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.


قسمت های خروشان سطح 3 تا 4 برای قایقرانان حرفه ای و طبیعت گردان و ماجراجویان حرفه ای که با قایقرانی در رودخانه آشنایی دارند و به دنبال هیجان بسیار زیاد هستند.

مثال-رودخانه ارمند قبل از روستای معدن


قسمت های خروشان سطح 4 تا 5 برای قهرمانان قایقرانی در رودخانه های وحشی و قایقران های ماجراجو مناسب است.

بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و ...

قسمت های خروشان سطح 5 تا 6 برای قایقران های ماجراجو که قصد انجام کارهای بزرگ را دارند و حاضرند در این راه جان خود را به خطر بیندازند.

مانند:بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و ...


قسمت های خروشان سطح 6 ویژه دبوانگان قایقرانی که قصد ثبت رکورد دارند، مثلا پریدن با قایق از آبشاری به ارتفاع 70 متر.

در این سطح خطر مرگ قایقرانان را تهدید می کند و کوچکترین اشتباه می تواند منجر به مرگ قایقران شود.

مثال- بیشتر آبشارها و قسمت های غیر قابل عبور رودخانه ها همانگونه که مشخص است

توجه: افرادی که سابقه قایقرانی در رودخانه را ندارند به هیچ وجه نباید در رودخانه ای که درجه سختی بیش از 3 دارد شرکت کنند.

 

 

راهنمایان رودخانه چه نقشی برعهده دارند؟

 

rafting-رفتینگ سفربخیر

  

راهنمای رودخانه (Raft Guide)، نقش بسیار مهم و حساسی را در سفرهای رفتینگ بر عهده دارد. او سكان و هدايت قايق را بر عهده داشته و با مهارت بالاي خود مي‌تواند سبب لذت بردن مسافران شده و در صورت نداشتن مهارت و يا بي‌تجربگي ممكن است جان افراد را به خطر بيندازد.
در دنیا برای راهنمای رودخانه شدن مراحل دشواری باید توسط فرد علاقمند گذرانده شود، این افراد باید در دوره های مخصوص راهنمایان رودخانه شرکت کنند و پس از آن مدت زیادی به عنوان کمک راهنما انجام وظیفه کرده و پس از قبولی در امتحانات مختلف تعیین سطح مهارت، که معمولا چند سال به طول می انجامد می تواند به عنوان راهنما در رودخانه های ساده به عنوان راهنما مشغول به کار شود.
راهنمایان رودخانه آموزش هایی نظیر هدایت قایق، نجات در رودخانه، شنا در قسمت های مختلف رودخانه، کار با طناب نجات، کمک های اولیه و ... را می بینند و باید همواره اطلاعات و مهارت های خود را به روز کنند.
متاسفانه در کشور ما افراد بسیار کمی دوره های مخصوص را گذرانده و با انجام سفرهای رودخانه ای نا امن، جان مسافران را به خطر می اندازند.

 

rafting-رفتینگ سفربخیر

 

در انتها شایسته است تا اشاره کنیم . . . .

  1. همه مسافران مسئولانه و آگاهانه به محیط طبیعی سفر می کنند (محیط مورد نظر رودخانه، ساحل و منطقه پیرامون رودخانه است).
  2. باعث حفاظت از محیط طبیعی و آلوده نکردن محیط زیست می شود. یعنی نه تنها به محیط طبیعی احترام گذاشته و آن را آلوده نمی کنند بلکه زباله های دیگران را نیز جمع آوری کرده و در عمل به سایر گرشگران و افراد محلی حفاظت از محیط زیست را آموزش می دهند.
  3. باعث اشتغالزایی شده و به رشد اقتصادی جامعه محلی کمک می نمایند. کادر اجرایی شامل راهنمایان قایقرانی، امدادگران، گروه تدارکات، آشپز و ... همگی از جامعه محلی (جامعه میزبان) می باشند و هزینه های پرداختی توسط مسافران به طور مستقیم به رشد اقتصاد محلی کمک کرده و به طور غیر مستقیم باعث حفاظت از محیط می شود. یعنی برگزارکنندگان محلی به خاطر شغل و درآمد خود به حفاظت از محیط طبیعی کمک می کنند.
  4. باعث ایجاد آگاهی های محیطی و فرهنگی و احترام می شوند. توریست ها با حضور خود در مناطق طبیعی و جمع آوري زباله ها به صورت عملي حفاظت از طبيعت و مبارزه با آلودگي را آموزش داده و نيز به فرهنگ، اعتقادات و باورهاي جامعه ميزبان احترام مي گذارند. و  از سويي ديگر آگاهي شان نسبت به نحوه زندگي و باورهاي فرهنگي و ديني جامعه محلي بيشتر مي شود.
  5. توریست ها به فرهنگ، اعتقادات و باورها، حساسیت های اجتماعی و سیاسی احترام می گذارند.

همانگونه که مشخص است در این نوع سفرها علاوه بر ایجاد تجربه مثبت هم برای توریست و هم برای جامعه میزبان، هزینه های پرداختی صرف بهبود کیفی زندگی مردم محلی و حفاظت از محیط طبیعی می شود و دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت جهت حفاظت از مناطق طبیعی نمی باشد.

 

rafting-رفتینگ سفربخیر


امواجی با درجات بین ۱ تا ۴   مناسب کار توریستی بوده چون درجات ۵ و ۶ بسیار خطرناک می باشند. در بسیاری از موارد قایق ها واژگون شده و مسافران می بایست مسیری را در آب شنا کنند. لذا نقش تجهیزات و نیز تجربه قایقرانان در این فعاليت بسیار مشخص و بارز است. توریست ها معمولا در اولین تجربه های خود امواجی با درجات ۱ و ۲  را تجربه می کنند و در تجربه های بعدی دوست دارند با امواجی با درجه سختی بیشتر دست و پنجه نرم کنند چرا که دیگر  امواج کوچک برایشان ارضا کننده نیست و به دنبال هیجان بیشتر هستند.

رفتینگ به عنوان فعالیتی اکوتوریستی باعث رشد اقتصادی و فرهنگی معجزه آسایی در بسیاری از کشورهای دنیا نظیر نپال و هند شده است. چرا که بیشتر رودخانه ها در مناطق صعب العبور و کوهستانی واقع شده یعنی مناطقی که قابلیت پذیرش هیچ نوع گردشگری را نداشته و رفتینگ تنها گزینه ممکن بوده و باعث اشتغال بسیاری از روستاییان به عنوان راهنما، آشپز، مسئول تدارکات، باربر، راننده و ... شده است.

rafting-رفتینگ سفربخیر

 

منبع

تاریخ انتشار 25 اردیبهشت 1395

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

تور رفتینگ رودخانه هراز

 

 logo-لوگوی سفربخیر  

سفر با:

         شادی و سلامتی

     

 logo-سفربخیر

 
خواندن 5395 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 21 خرداد 1395 ساعت 17:04

موارد مرتبط

نظر دادن

لطفا نظرات خود را در کادر زیر وارد نمایید.

خبرخوان