show
 
pichak
 

AddressIcon-safarbekhair-سفربخیر

.


آدرس گورستان خالد نبی : بعد از گنبد کاووس 40 کیلومتر که طی کنید به کلاله می‌رسید بعد از عبور از کلاله میبایست جهت رسیدن به روستای گچی سو ، از جاده به سمت چپ ، خارج شده و پس از رسیدن به روستای گچی‌سو تا قبرستان ۶ کیلومتر فاصله است.

 

AddressIcon-safarbekhair سفربخیر

 


گورستان خالد نبی بر روی نقشه :       


 .

 khaled-Nabi-نقشه مسیر گورستان خالد نبی 

 

از کلاله تا خالدنبی که ۵۵ کیلومتر است ، حدود ۲۵ کیلومتر آن خاکی و پر پیچ و خم است.

 

امکان دسترسی به زیارتگاه خالدنبی توسط وسایل نقلیه مختلف مانند سواری و یا مینی‌بوس به راحتی وجود دارد.

 

khaled-Nabi-گورستان خالد نبی

 

مجموعه گورستان خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 95 کیلو متری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلو متری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو – نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌است.

 

مسیر رسیدن به زیارتگاه خالد نبی کوهستانی است، و علاقه مندان میتوانند از طریق شهرهای کلاله و تمرقره قوزی خودشان را به زیارتگاه برساند و راه دشواری نیست.

 


khaled-Nabi-گورستان خالد نبی

 

زمان مناسب رفتن به زیارتگاه خالد نبی

 

بدلیل گرمای شدید هوای تابستان و سرمای زمستان آن منطقه ، بهترین زمان برای رفتن به زیارتگاه خالد نبی فصل بهار و ابتدای فصل پاییز می باشد.

 

در ایام نوروز ، گورستان خالد نبی ، بیشترین آمار بازدید نوروزی استان گلستان را دارا می باشد.

 

 در قسمت شرق بقعه چوپان آتا و بقعه عالم بابا و بر روی یک رشته تپه خاکی ، گورستان عظیمی دیده می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ مزارهای استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر ۲ متر در آن دیده می‌شده است اما بدلیل عدم رسیدگی و نظارت ، تعداد آن کمتر از 200 عدد می باشد.

 

منظره این گورستان بسیار خیره کننده و عجیب است.

 این گورستان که بی شک یکی از قدیمی ترین گورستان‌های کشور بوده که سنگ مزارهای آن از سنگ‌های یک پارچه تراشیده شده

 و بسیار منحصربه‌فرد و بی نظیر می باشند.

 

khaled-Nabi-گورستان خالد نبی

 

قدمت و تاریخ سنگ مزارها در گورستان خالد نبی نا مشخص و مبهم است. اکثر سنگ مزارها ساده و فاقد کتیبه می‌باشند. چنانچه نوشتاری هم بر روی آنها حجاری شده بود، به مرورزمان فرسوده و تخریب شده‌است. در یک نمونه از سنگ مزار کوچک که کتیبه دارد، قدمت آن را به هفتاد سال پیش می رساند.

 

در نگاه اول تعداد زیادی از سنگ قبرهای ایستاده وجود دارد اما وقتی وارد این دره سنگ قبر می شویم در بین این سنگ قبرهای ایستاده سنگ قبرهای کوتاهی هم وجود دارد که بسیار متفاوت با سنگ قبرهای ایستاده است.

 

در این جا 3 نوع سنگ قبر وجود دارد،

 

نوع اول که سنگ مزارهای استوانه ایی بلندی است که وزنی زیادی دارد،

 

نوع دوم سنگ مزارهای صلیبی شکل یا به صورت دو نیم کره است

 

و نوع سوم سنگ مزارهایی است که به شکل شاخ قوچ ساخته شده و تعدادشان از دو نوع دیگر کمتر است.

 

khaled-Nabi-گورستان خالد نبی

 

درخصوص اینکه چرا این سنگ مزارها بدین گونه تراشیده شده اند نظرهای متفاوتی وجود دارد اما تمامی آنها به شکل‌های مختلف انسانی و انتزاعی و الهام گرفته از دیدگاه‌های اعتقادی حجاری شده و تراش خورده‌اند.

 

نظریه اول میگوید:

 

Tombstone at Khaled Nabi Cemetery Golestan Iran - khaled-Nabi-گورستان خالد نبیسنگهای استوانه ای با قسمت بالایی مانند کلاه ، توصیفاتی از مردانی با کلاه و یا کلاهخود داشته و در بعضی مواقع با عمامه به وضوح قابل مشاهده است ، این مدل قبرها در ترکی عثمانی دیده میشود.

 

سنگ مزارهای به صورت دو نیم کره ، تفسیر این به عنوان اشکال انسانی با موقعیت دست بکمر زده که در دو سنگ استادانه حک شده ، که به وضوح به شکل انسان نشان می دهد ، قابل مشاهده است.

 

Khaled Nabi cemetery Iran - Stronach type II gravestone

 

سنگ مزار هایی که به شکل شاخ قوچ ساخته شده اند. در فرهنگ قدیمی ترکمن ها قوچ مظهر قدرت و فرمانروایی است. و نقش شاخ قوچ متداول ترین نماد قدم ترکمن است . ( این نقش را به کرات میتوانید در سنگ مزارها ، سر ستون خانه ها ، در بافته ها و گلیم و مخصوصاٌ در نقش نمدهای ترکمن ها مشاده فرمایید.

 

از حیث تعداد، سنگ مزارهای دسته سوم کمتر از دو دسته دیگر مشاهده می شود .

 

نظریه دوم میگوید:

 

khaled-Nabi-گورستان خالد نبیکه این سنگ مزارها نمونه هایی از معماری وابسته به آلت جنسی بوده و اغلب سنگهای استوانه ای را به عنوان آلت مرد توصیف کرده و تعداد حلقه های دور کمر استوانه ها نشانگر تعدا همسران آنها میباشد.

 

سنگ مزارهای به صورت دو نیم کره را نیز به گور زن نسبت داده اند.

 

عده‌ای نیز عقیده دارند که مردمان این ناحیه آلت‌پرست بوده‌ و به مانند آلت‌پرستان در هند ، ذکر را نماد باروی و آفرینش می‌دانستند.

 

با اینکه این مجموعه در سال 1380 توسظ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما گویا برای حفاظت از آن کارهایی صورت نگرفته است و به همین خاطر هنوز هم  شاهد کم شدن این سنگ قبرها هستیم. به علاوه در برخی نقاط گودال‌هایی وجود دارد که حاکی از تلاش‌های غیرقانونی برای یافتن آثار باستانی و قیمتی است. در واقع به نظر می رسد مسئولان با توجه به شکل و شمایل سنگ‌قبرها سکوت کرده‌اند و بدشان نمی‌آید که این مجموعه به کلی از بین برود.

 

khaled-Nabi-گورستان خالد نبی

 

تاریخ انتشار:  1 شهریور ماه 1395

---------------------------------------------------------------------------------------------------

مکانهای نزدیک :

 safarbekhair logo-لوگوی سفربخیر  

سفر با:

         شادی و سلامتی

     

 safarbekhair logo-لوگوی سفربخیر

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

دانستنی های سفرتیتر کوتاه ، مطالب جدید

و . . . مطالب دیگر
پرنده نگرها در آلمان و انگلیس- سفربخیر
 پرنده نگری غالبا شامل دیدن پرنده های آزاد در محیط های طبیعی مثل تالاب ها و آبگیرها و دریاچه ها یا جنگلها و دشتها و مراتع است. پرندگانی که ممکن است هر روز از بالای سرمان پرواز کنند یا لابه لای شاخه های درختان حیاط خانه ی ما لانه داشته باشند.   ...
ضدآفتاب در سفر
یکی از مشکلات پوستی که معمولا برای افراد مختلف، به‌خصوص آنهایی که اهل سفر و رانندگی هستند،‌ اتفاق می‌افتد، ناشی از تابش نور آفتاب به دست و صورت در طول سفرهای جاده‌ای است…   تابش شدید و طولانی‌مدت نور آفتاب به پوست صورت،‌ می‌تواند به مرور زمان باعث ...
Haraz-Festival-float-2
رفتینگ یعنی چی؟ رفتینگ (Rafting) به معنی "کلک سواری" یا "قایقرانی" در رودخانه می باشد. (White Water Rafting ) به رودخانه های خروشان "آب سفید" یا White Water  می گویند. دلیل ذکر آب سفید این است که در قسمت های خروشان ، آب کف کرده و به رنگ سفید دیده ...
travel equipment-وسایل مورد نیاز سفر
در زمان جمع آوری لوازم مورد سفر امکان دارد موردی از ذهن خارج شود. سعی شده است حداقل وسائل و تجهیزات مورد نیاز سفر ، در لیست زیر دیده شود . . . .    لیست لوازم مورد نیاز گشتهای یک روزه قمقمه آب غذای مناسب نقشه منطقه قطب نما یا ...
راهنمای سفر به کنیا
مراکز خرید استانبول
shenyang راهنمای سفربه چین

خبرخوان